czwartek, 28 lutego 2013
Wiosenne śniadanie
Uwielbiam twarożek ze świeżym szczypiorkiem i rzodkiewką. Taki "domowej roboty". W dodatku robi się go w mniej niż 5 minut. Wystarczy po prostu rozgnieść biały ser widelcem, dodać śmietanę (np. 12%), pokrojony szczypiorek oraz rzodkiewkę i doprawić solą i pieprzem. Tym razem twarożek podałam w wydrążonych, świeżych bułkach. Do tego aromatyczna herbata i poranek nie mógł być lepszy...
Muffiny śniadaniowe
Składniki (na 6 muffinów):
7 jajek
3 czubate łyżki mąki pszennej
łyżka pokrojonej w kostkę papryki zielonej
łyżka pokrojonej w kostkę papryki czerwonej
3 łyżki startego żółtego sera
1 szalotka
6 plasterków boczku
sól i pieprz
masło do smarowania formy
Nagrzewam piekarnik do 190 stopni. Do miski wbijam jajka i dodaję mąkę. Całość dokładnie mieszam, tak żeby nie było grudek (najszybciej to zrobić mikserem). Kroję paprykę i siekam szalotkę. Dokładam je do masy. Dorzucam starty ser, doprawiam solą i pieprzem. Całość dokładnie mieszam.
Formę do muffinów smaruję cienko masłem. Ścianki wykładam plasterkami boczku. Najlepiej położyć też po kawałku na dno, żeby ciasto się nie przykleiło. Wlewam masę do formy. Muffiny piekę ok. 20 minut. Powinny się zarumienić z wierzchu. Po upieczeniu będą miały konsystencję zbliżoną do omletów. Pyszne i pożywne!
Zupa krem z zielonego groszku
Składniki (na 2-3 porcje):
450 g mrożonego groszku
ok. 350 ml bulionu drobiowego
1 ząbek czosnku
1 szalotka
100 ml gęstej śmietany
sól i pieprz
łyżka oleju
dodatkowo:
pieczywo na grzanki
3 paski boczku (opcjonalnie)
Groszek wsypuję do gotującego się bulionu. Gotuję go aż będzie miękki. Może się wydawać, że bulionu jest bardzo mało w porównaniu do ilości groszku, ale po zmiksowaniu okazuje się, że taka ilość jest wystarczająca. Poza tym w przypadku kremów lepiej, żeby zupa okazała się za gęsta niż za rzadka, ponieważ wtedy zawsze możemy dolać jeszcze bulionu. W odwrotnej sytuacji zupę jest trochę ciężej zagęścić.
W czasie, gdy groszek gotuje się w bulionie, siekam szalotkę. Wybrałam ją, zamiast zwykłej cebuli, ponieważ jest delikatniejsza w smaku. Siekam ząbek czosnku. Na patelni rozgrzewam olej i chwilę podsmażam cebulę oraz czosnek, a następnie dokładam je do zupy. Całość gotuję jeszcze kilka minut. Następnie miksuję zupę blenderem na gładki krem i doprawiam solą oraz pieprzem. Zupę przelewam do talerzy i do każdej porcji dodaję łyżkę śmietany.
Krem z groszku jest słodkawy. Lubię przełamać ten smak - np. smażonym, wędzonym boczkiem. Plasterki kroję na cienkie paski i smażę na brązowo na patelni. Przegryzam nimi zupę, tak samo jak grzankami. Te z kolei można zrobić ze zwykłego chleba, bagietki, chleba tostowego - po prostu opiekając je w tosterze lub piekarniku.
środa, 13 lutego 2013
Marchewkowe frytki z sosem tzatziki
Składniki (na 2 porcje):
3 duże marchwie
czubata łyżeczka pieprzu cayenne
2-3 łyżki oliwy z oliwek
Sos tzatziki
Składniki i przepis znajdziecie tu. Proponuję zmniejszyć porcje składników o 1/3.
Marchewkowe frytki to jedna z moich ulubionych przekąsek. Są świetne jako dodatek do mięsa na obiad lub jako samodzielna przekąska. Łączą w sobie ostrość cayenne i słodycz marchwi, a to wszystko przełamuje jeszcze świeżość sosu tzatziki. Pycha! :)
Marchew obieram i kroję w słupki, o grubości ok. centymetra, przypominające frytki. Następnie mieszam oliwę z pieprzem cayenne. Ja robię to danie we frytownicy "na łyżkę oleju", ale można spokojnie piec je w piekarniku. W takim przypadku proponuję nagrzać piekarnik do 180 stopni, wymieszać "frytki" z oliwą i pieprzem cayenne, a następnie rozłożyć równomiernie w dużym naczyniu żaroodpornym, żeby jak najmniej na siebie zachodziły. Powinny smażyć / piec się aż będą miękkie w środku - trzeba tylko uważać, żeby nie rozmiękły za bardzo. W przypadku mojej frytownicy wystarcza im 12 minut, w przypadku piekarnika proponuję sprawdzić po ok. 20 minutach.
Do tego przygotowuję sos tzatziki - przepis dostępny tutaj.
Sandwich w chlebku pita z grillowanymi warzywami i kurczakiem
Składniki (na 2 sandwiche):
2 chlebki pita
pół papryki zielonej
pół papryki czerwonej
filet z piersi kurczaka (pojedynczy)
mała cebula
mały pomidor
olej
sól i pieprz
Sos tzatziki:
składniki i przepis znajdziecie tu, ale proponuję zmniejszyć porcje składników o połowę, a nawet 2/3
Moja miłość do sandwichy wszelkiego rodzaju jest powszechnie znana i nieprzemijalna. Także dzisiaj kolejny przepis, tym razem z chlebkiem pita. Może i mało oryginalnie, ale smakuje świetnie. Uwielbiam smak grillowanej papryki i cebuli. A do tego świeży smak sosu tzatziki...
Ale do rzeczy....Chlebki pita dostępne są w każdym markecie, więc daruję sobie ich samodzielne pieczenie. Oczyszczone z gniazd nasiennych papryki kroję w plasterki, które następnie przekrawam na pół. Cebulę kroję w talarki. Na rozgrzanej patelni grillowej smażę warzywa - powinny zrobić się miękkie i lekko zbrązowieć. Należy tylko uważać, żeby ich nie przypalić. Następnie kroję mięso w paski o grubości ok. centymetra i długości ok. 5 cm. Oprószam je solą i pieprzem z każdej strony i także wrzucam na patelnię grillową z odrobiną oleju - smażę, aż paski kurczaka zrobią się złociste. Na koniec, kroję pomidora na plasterki.
W międzyczasie przygotowuję sos tzatziki - przepis znajdziecie tu. Przygotowanie jest bardzo szybkie.
Chlebki pita skraplam delikatnie wodą i podgrzewam przez chwilę - dzięki temu zrobią się miękkie i bardziej elastyczne. Sandwich można zrobić na dwa sposoby. Pierwszy - posmarować chlebek sosem i nałożyć na niego warzywa i kurczaka, a następnie złożyć na pół i owinąć od dołu, do połowy długości folią aluminiową, żeby nie pobrudzić się wyciekającym sosem. Opcja numer 2 - ciepły chlebek nacinamy na brzegu. W środku jest pusty, więc robi nam się kieszeń, którą można wypełnić sosem i farszem. W każdej wersji smakuje świetnie.
I gotowe. Do wykorzystania na lunch, obiad albo kolację.
Subskrybuj:
Posty (Atom)